Jesteśmy na Facebook'u
Szkolenie

7 stycznia 2016r. minie 100 rocznica urodzin legendarnego szachowego arcymistrza Paula Keresa, który zyskał przydomek „Wiecznie Drugiego”. Największe sukcesy zanotował jako reprezentant ZSRR, lecz pamiętany jest jako wielki sportowiec Estonii.

Paul Keres

Paul Keres (białe – na zdjęciu z prawej) – Yuri Averbakh, Szczawno Zdrój – Polska, 1950 (for. Rudolf Biernacki)

W 1950r. wygrał turniej w Szczawnie Zdroju.


W 1938r., po wygraniu Turnieju AVRO w Holandii, Keres zdobył prawo do gry w meczu o Mistrzostwo Świata przeciwko Aleksandrowi Alechinowi . Mecz jednak nie odbył się z powodu wybuchu II wojny światowej. Po śmierci Alekhina został zorganizowany w 1948 r. turniej (Haga – Moskwa), którego zwycięzcę okrzyknięto nowym mistrzem świata (Keres był 3-4). Od tego czasu Paul Keres przez długi czas był jednym z głównych pretendentów do walki o tytuł mistrza świata – przez dziesiątki lat był uczestnikiem turniejów kandydackich: Budapeszt 1950r. (4 miejsce), Zurych 1953r. (2-4 miejsce), Amsterdam 1956r. (2 miejsce), Bled z 1959 r. (2 miejsce) i Curacao 1963r. (2 miejsce).

Paul Keres zdobywał złoto na olimpiadach szachowych (1952-1964) jako członek zespołu ZSRR. Później był również kapitanem radzieckiej drużyny.

W 1939 r. Keres zajął trzecie miejsce na Olimpiadzie Szachowej w Buenos Aires w Argentynie, reprezentując niepodległą Estonię. Dlatego dziś jest bohaterem narodowym tego kraju – został wybrany Sportowcem Estonii XX wieku i jest jedynym szachistą na świecie, którego podobizna figuruje na banknocie. Kilka miast w Estonii ma ulice nazwane jego nazwiskiem. Pomniki Keresa znajdują się w Pärnu i Tallinie, a w 2016 r. takiż powstanie w jego rodzinnej Narvie.

Paul Keres był jednym z wielkich szachistów, którzy zawitali do regionu wałbrzyskiego. W 1950 r. wystąpił i wygrał I Memoriał Dawida Przepiórki, który był rozgrywany w Szczawnie Zdroju.
Przedstawiamy unikalne zdjęcia z pojedynków rozgrywanych w budynku Teatru Zdrojowego. Autorem ich jest Rudolf Biernacki (WOK Wałbrzych), a w swoim archiwum przechowuje znakomity sędzia międzynarodowy wałbrzyszanin Franciszek Jankowski.

Paul Keres (białe - na zdjęciu z prawej) - Igor Bondarevsky, Szczawno Zdrój, 1950

Paul Keres (białe – na zdjęciu z prawej) – Pogats Jozef, Szczawno Zdrój, 1950

Comments are closed.

Wielcy szachiści w regionie wałbrzyskim: Paul Keres

7 stycznia 2016r. minie 100 rocznica urodzin legendarnego szachowego arcymistrza ...

Mikołajkowy Turniej Szachowy w Dziećmorowicach k/Wałbrzycha 5-

Mikołajkowy Turniej Szachowy w Dziećmorowicach k/Wałbrzycha ZGŁOSZENIA 1. Organizatorzy : Centrum Kultury ...

V Memoriał Mariana Pyrzyńskiego 28.11.2015r Szczawno-Zdrój

WKSz Hetman Wałbrzych Serdecznie zaprasza do udziału w V już ...

Nauka gry w Wałbrzyskim Klubie Szachowym HETMAN!

Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia szachowe, które odbywać się będą ...

Wyprawa po wyższe kategorie!

Uwaga, uwaga!!! Wszyscy zawodnicy zainteresowani podniesieniem kategorii szachowej!!!! W najbliższy weekend we ...